ev » 05 - İlginç Haberler ve Hikayeler » Osman Hamdi Bey ve Türk Müzeciliğine Katkıları

Osman Hamdi Bey ve Türk Müzeciliğine Katkıları

30 Aralık 1842’de doğan Osman Hamdi Bey’i bir çoğumuz eserleriyle tanıyoruz; hatta belki de en önemli eseriyle: Kaplumbağa Terbiyecisi.

Osman Hamdi Bey
Osman Hamdi Bey

Ancak Osman Hamdi Bey, sadece Türk resim sanatı açısından değil aynı zamanda Türk müzeciliği açısından çok önemli ve değerlidir. Kendisi ilk Türk müzecisidir ve Gülhane’de bulunan, ilk Türk müzesi olan “Arkeoloji Müzesi”ni kurmuştur. Bu bilgiyi üzülerek söylüyorum ki ben de biraz geç edindim, kimin kurduğundan habersizce gittiğim İstanbul Arkeoloji Müzesi gezisinde Osman Hamdi Bey’in büstü ve müzenin kuruluş ve kazı çalışmalarını sırasında çekilen fotoğraflardan oluşan panolar sayesinde öğrendim.

devamını oku »

bu yazı Galanthus tarafından hafif.org adresli sitede yayımlanmak üzere yazılmıştır. kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.

etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Benzeri Konular:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Osman Hamdi Bey ve Türk Müzeciliğine Katkıları Reviewed by on . 30 Aralık 1842'de doğan Osman Hamdi Bey'i bir çoğumuz eserleriyle tanıyoruz; hatta belki de en önemli eseriyle: Kaplumbağa Terbiyecisi. Osman Hamdi Bey Ancak Os 30 Aralık 1842'de doğan Osman Hamdi Bey'i bir çoğumuz eserleriyle tanıyoruz; hatta belki de en önemli eseriyle: Kaplumbağa Terbiyecisi. Osman Hamdi Bey Ancak Os Rating:
scroll to top